سفارش تبلیغ
صبا

نغمه ی عاشقی
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

دیروز خیلی ناراحت بودم آخه مشکلی برام پیش اومد ونتونستم امتحان ارشد دیروزو بدم.
یه سال برنامه ریزی کرده بودم.وخوندم،خوب اتفاقه دیگه کاریش نمیشه کرد...
دیروز بدترین روز زندگیم بود تا اینکه جمله ای خوندم..گاهی وقتا خدا درها رو می بنده و پنجره ها رو قفل می زنه،زیباست اگه فکر کنی شاید بیرون داره طوفان میاد ومی خواد ازت محافظت کنه..
اول واسم خیلی سخت بود..ولی خدا تو زندگیم اشخاصی رو توزندگیم قرار داده که باید ازش ممنون باشم.
خدا یا ازت ممنونم هنوز میخوام درسمو بخونم یعنی اینکه هنوز یه هددفی تو زندگیم قرار دادی...
خدا یا ازت ممنونم بابام همش دلواپسمه وهمیشه پیگیره کارای منه،یعنی اینکه خیلی دوسم داره...
خدایا ازت ممنونم که به من مادری دادی که هرچند با بعض از کارام اذیت میشه فقط میگه،هنوز مادر نشدی نمی فهمی چی میگم...
خدایا ازت ممنونم از اینکه یه دوستی به من دادی همیشه ودر همه حال نگران منه،ونگران ناراحتی دیروزم بود وامروز کلی منو خوشحال کرد...
خدایا ازت ممنونم از اینکه دیشب فکر میکردم اگه امشب بخوابم فردا حالم چطوره؟تو هم امروزمو واسم شاد درست کردی...
خدایا ازت ممنونم بخاطر اینکه وقتی میرم بیرون ،دلم واسه بعضیا تنگ میشه یعنی اینکه هنوز قلبم سالمه ودوست داشتنو میتونه حس کنه...
خدایا ازت ممنونم به خاطر یه خصلت خوب که بهم دادی اونم گذشت وفراموشیه...
خیلی ممنونم خداجون امروز حالم کلی خوب بود
خدا یا راهی نمی بینم،آینده پنهانه اما مهم نیست همین کافیه که تو راهو میبینی و من تو رو...


[ شنبه 90/11/29 ] [ 5:49 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

یک روز زن وشوهر جوانی که هر دو زیست شناس بودن طبق معمول برای تحقیق به جنگل رفتند.آنان وقتی به بالایتپه رسیدند در جا میخکوب شدند یه قلاده ببر بزرگ،جلوی زن وشوهر ایستاد و به آنها خیره شد ه بود .
شوهر تفنگ شکاری به همراه نداشت و دیگر راهی برای فرار نبود.رنگ صورت زن وشوهر پریده بود و در مقابل ببر جرات کوچکترین حرکتی نداشتند.
ببر،آرام به طرف آنان حرکت کرد.همان لحظه ،مرد زیست شناس فریاد زنان فرار کردوهمسرش راتنها گذاشت.بلافاصله ببر به سمت شوهر دوید وچند لحظه بعد ضجه های مرد جوان به گوش زن رسید ببر رفت وزن زنده ماند.به نظر شما در لحظه فرار مرد چه فریاد میزد؟
آخرین حرف مرد این بود که"عزیزم ،تو بهترین مونسم بودی .از پسرمان خوب مواظبت کن وبه او بگو پدرت همیشه عاشقت بود...
نکته اینجاست...همه ی زیست شناسان می دانند ببر فقط به کسی حمله می کند که حرکتی انجام دهد یا فرار کند.مرد با فداکردن جانش پیش مرگ همسرش شد واین صادقانه ترین و بی ریا ترین راه بیان عشق به همسرش بود.


[ شنبه 90/11/29 ] [ 2:52 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

14فوریه چه روزیه؟(25بهمن ماه خودمون)

14فوریه روز عشق عشق ومحبت نامیده شده هدایایی بین کسانی که همدیگر را دوست دارند رد وبدل میشود.این هدایا فقط بین جوانها رد وبدل نمی شود بلکه در سرتاسر دنیا انسانها این هدایا را به کسانی که دوستشان دارند مثل اعضای فامیل وحتی خانواده و...هدیه می دهند تا محبت خود را نسبت به آنها ابراز کنند.درمورد تاریخچه ولنتاین روایت گوناگونی وجود دارد.
یکی از این روایات به قرن سوم میلادی در روم مربوط می شود.
در آن زمان کلودیوس دوم امپراطور روم بود و به این نتیجه رسیده بود مردانی که ازدواج نکرده اند بهتر از مردان متاهل جنگاوری می کنند و در حقیقت افرادی که خانواده ندارند،سربازان بهتری هستند.به همین دلیل ازدواج را در تمام امپراطوری برای مردان جوان ممنوع کرد.
در این دوران کشیشی به نام"سنت ولنتاین"پی به بی عدالتی کلودیوس برده وبرای مبارزه با او درخفا وبطور پنهانی برای عاشقان جوان ،مراسم ازدواج اجرا می کرد.گفته می شد وقتی امپراطور پی به این عمل ولنتاین برد،دستور داد او را به قتل برسانند.
در سال 496بعد از میلاد پاپ جلاسیوس 14 فوریه را به افتخار  او "ولنتاین "نامید.از سال ها قبل روز14فوریه کسانی که یکدیگر را دوست داشته اند برای هم هدایایی ساده چون گل می فرستادند.
در ولز ،در روز 14 فوریه مردم به هم قاشق های چوبی هدیه می کنند که روی آنها را با قلب و کلید تزیین کردهاند.این اشیاء تزیینی  به این معناست...عشق من،تو قفل قلب مرا باز کردی.
چند نکته از ولنتاین

- سالیانه 50میلیون گل رز و میلیون ها جعبه شکلات در سالروز ولنتاین هدیه داده می شود که اغلب آنها را مردان خریداری می کنند.
- سالیانه بیش از یک میلیارد کارت تبریک ولنتاین در سراسر جهان رد وبدل می گرددکه 85% آن ها توسط زنان خریداری می شود.
- هدایای روز ولنتاینشامل گل رز یا دسته گل کوچک،شکلات،کارت تبریک ولنتاین،عروسک،شمع ،یک نامه ی عاشقانه،یک قطعه شعر یا هدایای کوچک است.
- رنگ های روز ولنتاین شامل قرمز،سفید وصورتی است.
-در عربستان سعودی فروش محصولات مربوط به روز ولنتاین مانند گل رز در روزهای نزدیک به این روز ممنوع می باشد.
- ابتدا کارت های ولنتاین را هر فردی خودش تهیه می کرد اما از سال 1800 کارت های تبریک ولنتاین تجاری به بازار عرضه گشت.
 در چین هم افسانه ای وجود دارد که نمادی از عشق است و روز ولنتاین چینی ها محسوب می گردد.این روز ،هفتمین روز از هفتمین ماه در تقویم چینی است.این روز فستیوال دختران نیز نامیده می گردد.
در این روز مردم چین به ستاره ها خیره می شوند و برای خودشان دعا می کنند.
- روز ولنتاین از روم ،به فرانسه وانگلیس و سپس آمریکا راه یافت و اکنون در تمام جهان جشن گرفته می شود.


[ دوشنبه 90/11/24 ] [ 2:1 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

بازکن پنجره ها را که نسیم روز میلاد اقاقی ها را جشن میگیرد وبهار روی هر شاخه کنار هر برگ شمع روشن کرده است....
داداش مهربونم همیشه از خدا می خواهم آنچه شایسته ی توست به تو بدهد نه آنچه آرزو داری ،زیرا گاهی آرزوهای تو کوچک است و شایستگی تو بسیار....
عزیزم تولدت مبارک....


[ شنبه 90/11/22 ] [ 2:2 صبح ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

بررسی تحلیلی تاریخ دو قرن اخیر ایران ، بخصوص سالهای پس از 1300 از جهات بسیاری حائز اهمیت است . چگونگی نفوذ ،‌ حضور و سلطه استعمار و جابه‌جایی دو امپراتوری استعماری و چگونگی برخورد جریانهای فکری مختلف با مسائل سیاسی و فرهنگی و همچنین نقش مردم از زمانهای مختلف و تاثیر حضور آنان در تحولات سیاسی ـ اجتماعی ، برای سیاستگزاران و مدیران کشور بشدت مورد نیاز می‌باشد.علل و عوامل شکل‌گیری و چگونگی روند انقلاب اسلامی از دهه 40 تا کنون همچنان مورد بحث و بررسی و اختلاف نظر می‌باشد. هر یک از گروهها و جریانهای سیاسی و اعتقادی به گونه‌ای موضوع را تجزیه وتحلیل و نتیجه گیری کرده‌اند…اگر چه بسیاری سعی کرده‌اند این انقلاب را در ردیف سایر انقلابها و تحولات معمول دنیا بدانند اما در عمل نظرات آنان با واقعیتها فاصله زیادی دارد. زیرا نیروی این انقلاب مردمی و اسلامی بدون هیچ‌گونه مرزبندی طبقاتی و گروهی بوده و ایدئولوژی ان اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله می‌باشد که سازش با نظامهای رایج دنیا ندارد و رهبری آن توسط یکی از مردان کم نظیر تاریخ حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) با ویژگیهای خاص خود بود. به همین دلیل جریانات و تحولات قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مخالف غالب تحلیها و پیش بینی‌های سیاستمداران وتحلیگران سیاسی بود.واقعیت این است که دنیا با چنین انقلابی آشنایی نداشت و لذا در برخورد با آن نیز شیوه‌ها و روشهای معمول را به کار می‌گرفت که کارآیی و تاثیر چندانی در سیر جریان دیده نشد. اگر نظرهای مختلفی که در مورد علل تکوین وداوم انقلاب مطرح شده تدوین شود طبعاً صاحبنظران داخلی تائید می‌کنند، این است که عوامل اساسی انقلاب عبارتند از :
رهبری حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) رهبر کبیر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی که با شیوه‌ای استثنایی و فوق‌العاده‌ رهبری و فرماندهی را به عهده گرفتند و تا پیروزی نهایی هدایت جریانات را به نحو احسن انجام دادند. ویژگیهای شخصی و رهبری امام خود موضوع بحثی جدید در جامعه شناسی سیاسی می‌باشد.
  حضور یکپارچه و متحد مردم در تمامی صحنه‌ها قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، آن چنان توان و قوتی ایجاد نمود که هیچ‌گونه امکانی برای مقابله با آن در اختیار رژیم شاه و اربابانش نبود.
  اعتقاد به اسلام و موازین و ارزشهای آن و همچنین عشق به خاندان پیامبر و اسوه بودن آنان برای مردم و الهام از زندگی و شهادت آنان در راه خدا خصوصاً درس گرفتن از عاشورا، آن چنان تحولی به وجود آورد که نه تنها برای خارجیان بلکه برای سران و کارگزاران سیاسی ـ امنیتی رژیم شاه هم بخوبی شناخته شده نبود.
به همین دلیل در کلیه تجزیه و تحلیهای سیاسی و اقتصادی و امنیتی اعتقادات مردم و نقش ونفوذ علما مورد توجه نبود واتفاقاً‌ مهمترین انگیزه انقلاب هم بی‌اعتنایی و تضعیف اسلام در امور مختلف کشور توسط رژیم شاه بود.بعضی تلاش کرده‌اند تا مدرنیسم و صنعتی شدن، توسعه ارتباطات و مبادلات با غرب را علت اصلی بروز انقلاب اسلامی تحلیل و تبلیغ نمایند اما واقعیت این است که مقابله با مظاهر فاسد فرهنگ غرب و تهاجم همه جانبه سلطه استعماری برای از بین بردن هویت اعتقادی و فرهنگی یکی از عوامل اصلی انقلاب مردم مسلمان بود. زیرا اسلام با روابط مناسب و سازنده و مبادلات منطقی مخالف نیست بلکه تایید کننده و مشوق است.به طور خلاصه می‌توان گفت 22 بهمن 1357 نه تنها سرآغاز دوران جدیدی در تاریخ تحولات ایران بود، بلکه تغییرات زیادی را در سطح منطقه و در سطح بین‌المللی به دنبال داشته است .

مطالعه نظام‏مند مفهوم جدید انقلاب، از قرن نوزدهم میلادی آغاز شد. در فرهنگ‏های سیاسی و علوم سیاسی، انقلاب را چنین تعریف می‏کنند: «سرنگونی یک نظام اجتماعی کهنه و فرسوده و جای‏گزین کردن آن با نظام اجتماعی نو و مترقی» یا «سرنگونی حکومت طبقه یا طبقات رو به زوال و جای‏گزین کردن آن با نظام اجتماعی جدید». در برخی موارد هم برای تعریف عام انقلاب که هر نوع تحول اساسی را در بربگیرد، آن را چنین تعریف می‏کنند: «هر نوع تحول کلی و اساسی».
انقلاب از دیدگاه اسلام

مفهوم انقلاب

دیدگاه اسلام در مورد انقلاب، با تفسیر و تحلیل غربی و مارکسیستی آن کاملاً تفاوت دارد. در تحلیل اسلامی، مهم‏ترین عامل انقلاب، آرمان‏خواهی و عقیده به مکتبی است که نخست گروه پیشرو و مجاهدان را وارد میدان مبارزه انقلابی می‏کند و سپس با بسیج توده‏های گسترده مردم، انقلاب را به درون جامعه کشانده، از طریق توده‏های مردم به پیروزی می‏رساند. از دیدگاه اسلام، انقلابْ نوعی جهاد داخلی است که در آن گروهی برای خدا می‏جنگند و گروه دیگر مانع راه خدایند.

انقلاب اسلامی

در انقلاب اسلامی، عناصر فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هر کدام به گونه‏ای تأثیر گذارند. نیز در کنار این عناصر، بر خشم قهرآمیز مردم تکیه می‏شود. البته می‏توان ویژگی‏های اصلی انقلاب اسلامی را در تعریف زیر مطالعه کرد: «انقلاب اسلامی، دگرگونی بنیادی در ساختار کلی جامعه و نظام سیاسی آن، منطبق بر جهان‏بینی و موازین و ارزش‏های اسلامی و نظام امامت و بر اساس آگاهی و ایمان مردم، و نیز حرکت پیشگام صالحان و قیام قهرآمیز توده‏های مردم است».

فرایند انقلاب اسلامی

مقام معظم رهبری در پیام خود به مناسبت بیستمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1377 چنین می‏فرماید: «امام بزرگوار ما با تکیه به تعالیم اسلام ناب محمدی صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم ، و با اعتماد به ایمان دینی مردم، و با شجاعت و اخلاص و توکل کم‏نظیر خود، راه مبارزه را در میان سختی‏ها و مصائب طاقت‏فرسا گشود و پیش رفت و صبورانه و پیامبرگونه ذهن و دل مردم را با واقعیت‏های تلخ و راه علاج آن آشنا کرد. ملت ایران که از اولین قدم‏ها به ندای این مرد الهی و روحانی گوش فرا داده و به منطق حق و درس روشنگر او دل بسته بودند، با انگیزه نیرومند ایمان و عشق به اسلام، فداکاری‏ها و جان‏فشانی‏های فراموش‏ناشدنی کردند. امام بزرگوار ما در این مدت، در عین هدایت مردم و گستردن دامنه آگاهی همگانی و کشاندن توده میلیونی به مبارزه، اندیشه حکومت اسلامی را نضج و قوام بخشید و در مقابل دو مکتب رایج سیاسی عالم… راه اسلامی را مطرح کرد که در آن بر دو عنصر دین و انسان به طور اساسی تکیه شده و ایمان دینی و اراده مردمی بزرگ‏ترین شاخصه آن است».
ماهیت انقلاب اسلامی

بزرگ‏ترین تحول قرن بیستم

با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بزرگ‏ترین تحول جهانی قرن بیستم به وقوع پیوست. بنیان گذار این انقلاب با قیام خود، غرور ملت‏های مستضعفی را که سالیانی مدید مورد ظلم قرار گرفته بودند، به آنان باز گرداند. او نه تنها سرنوشت کشورش را تغییر داد، بلکه میلیون‏ها انسان گم‏گشته در برهوت جاهلیت عصر مدرن را به بازگشتی دوباره به معنویت و یکتاپرستی فراخواند.

پیروزی انقلاب اسلامی، چه در داخل و چه در خارج از کشور، ناظران را با پدیده‏ای تازه در صحنه سیاسی جهان روبه‏رو ساخت. این پدیده بنا به ماهیت، اهداف و سرنوشت خود، در هیچ‏یک از معیارهای سیاسی جهان نمی‏گنجد.
انقلاب آزادی‏بخش

از آنجا که انقلاب‏های آزادی‏بخش ملی، بر ضد سلطه امپریالیستی شکل می‏گیرد و رژیم شاه در ایران نیز در طول انقلاب به عنوان رژیم دست نشانده امپریالیسم آمریکا بود، برخی آن را به عنوان حرکتی ضدامپریالیستی و در گروه انقلاب‏های آزادی‏بخش ملی قرار می‏دهند. اما با وجود جنبه ضدامپریالیستی انقلاب و نیز وابستگی رژیم پهلوی از کودتای 28 مرداد 1332 به حمایت‏ها و کمک‏های مستقیم آمریکا، از آنجا که اصطلاح «انقلاب آزادی‏بخش» به جنبش‏هایی گفته می‏شود که بر ضد سلطه مستقیم خارجی شکل می‏گیرد، کاربرد آن در مورد انقلاب ایران چندان راهگشا نیست.

انقلاب اجتماعی

اصطلاح انقلاب اجتماعی، درباره انقلاب‏هایی به کار می‏رود که بر اثر آنها تحولات ساختاری اقتصادی ـ اجتماعی چشم‏گیری شکل می‏گیرد. برخی چون اِسکاچْپول که تحولات اجتماعیِ ناشی از انقلاب‏ها را به شکل وسیع‏تر تعریف می‏کنند، بر آن‏اند که انقلاب ایران، انقلابی اجتماعی است؛ زیرا با دگرگونی‏های ساختاری و ارزشیِ وسیعی همراه بوده است.

انقلاب اسلامی و همگانی

از آنجا که انقلاب ایران به روشنی بر جنبش سراسری و چند طبقه‏ای متکی بود، بسیاری از تحلیلگرانِ انقلاب، آن را انقلابی مردمی یا مردمگرا می‏دانند. تردیدی نیست که انقلاب ایران از نظر نوع ائتلاف قشرهای مختلف اجتماعی در آن، پدیده‏ای کم‏نظیر به شمار می‏آید و به همین دلیل «انقلاب مردمی» قلمداد کردنِ آن جایز به نظر می‏رسد. البته انقلاب ایران بیشتر از هر عنوانی با نام «انقلاب اسلامی» مطرح شده است. به نظر می‏رسد که با توجه به گفتمان حاکم بر انقلاب ایران، رهبری انقلاب و همچنین شکل دولت و روابط اجتماعی بعد از آن، جا دارد که انقلاب ایران به عنوان انقلاب اسلامی مطرح شود.
زمینه‏های تأثیرپذیری جنبش‏های اسلامی از انقلاب اسلامی ایران
انقلاب اثرگذار
انقلاب اسلامی ایران بر جنبش‏های سیاسی ـ اسلامیِ معاصر تأثیر گذاشت؛ زیرا موارد مشترک فراوانی بین انقلاب اسلامی ایران و این جنبش دیده می‏شود که این تأثیر را فراهم آورد. این زمینه‏ها که از آنها به عنوان عامل همگرایی یا عناصر همسویی و همرنگی نیز می‏توان یاد کرد، عبارت است از عقیده مشترک، دشمن مشترک، هدف مشترک، وحدت‏طلبی و مردم‏گرایی.

عقیده مشترک

انقلاب اسلامی ایران، همانند هر جنبش اسلامی دیگر، به یگانگی خدا و رسالت پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم معتقد است، کعبه را قبله آرزوهای معنوی خود می‏داند، قرآن را کلام خداوند و منجی بشر گمراه می‏پندارد، و به دنیای پس از مرگ و صلح و برادری و برابری ایمان دارد؛ همان گونه که امام خمینی رحمه‏الله فرمود: «در کلمه توحید که مشترک بین همه است، در مصالح اسلامی که مشترک بین همه است، با هم توحیدِ کلمه کنید».
دشمن مشترک

انقلاب اسلامی و جنبش‏های اسلامی، دشمن مشترکی دارند. این دشمن مشترک که همان استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و اسرائیل است، همانند کفار قریش، مغولان وحشی، استعمارگران اروپایی و صرب‏های نژاد پرست و…، کیان اسلام را تهدید می‏کند. در مقابل، انقلاب اسلامی با طرح شعار «نه شرقی نه غربی» عَلَم مبارزه بر ضد دشمن مشترک جهان اسلام را به دوش گرفته است.

هدف مشترک

هدف انقلاب اسلامی ایران و جنبش‏های اسلامی معاصر، برچیده شدن فساد، اجرای قوانین اسلام، استقرار حکومت اسلامی در جامعه مسلمانان، و به اهتزاز درآوردن پرچم لا اله الا الله در سراسر جهان با تکیه بر قدرت الهی و توده‏های مردم است. البته برخی از جنبش‏های سیاسی معاصر، فقط عمل به احکام اسلام را در کشورهای خود می‏خواهند و برخی نیز خواستار تشکیل حکومتی مستقل، بدون تأکید بر شکل اسلامی حکومت هستند.

بنابراین می‏توان گفت که جنبش‏های اسلامی معاصر، حیات خود را مدیون انقلاب اسلامی هستند؛ زیرا انقلاب اسلامی به اسلام و مسلمانان حیاتی تازه بخشید، آنان را از عزلت و حقارت نجات داد و اسلام را به عنوان تنها راه‏حل برای زندگی سیاسی مسلمانان مطرح ساخت.
وحدت‏طلبی و مردم‏گرایی

تکیه و تأکید انقلاب اسلامی و رهبری آن بر لزوم وحدت همه قشرها و همه مذهب‏های اسلامی در نیل به پیروزی در صحنه داخلی و خارجی، زمینه گرایش جنبش‏های اسلامی معاصر به سوی انقلاب اسلامی است؛ زیرا انقلاب اسلامی با الگو قرار دادن اسلام ناب محمدی صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم ، هیچ تفاوتی بین مسلمانان سیاه و سفید، و غربی و شرقی قائل نیست و بر جنبه‏های اختلاف برانگیز در بین مسلمانان پافشاری نمی‏کند؛ بلکه با برگزاری هفته وحدت، برپایی روز قدس، صدور فتوای امام خمینی رحمه‏الله علیه سلمان رشدی و…، در راه اتحاد مسلمانان گام برداشته است. به همین دلیل، انواع گروه‏های غیرشیعی و حتی جنبش‏های آزادی‏بخش غیراسلامی، انقلاب اسلامی ایران را الگوی خود قرار داده‏اند. مردمگرایی انقلاب اسلامی نیز، عاملی در گسترش انقلاب و پذیرش آن از سوی ملت‏های مسلمان بوده است.


[ شنبه 90/11/22 ] [ 1:8 صبح ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

آه ای زندگی منم که هنوز
با همه ی پوچی از تو لبریزم
نه بفکرم که رشته پاره کنم
نه بر آنم که از تو بگریزم
من ترا در تو جستجو کردم
نه در آن خوابهای رویایی
در دو دست تو سخت کاویدم
پر شدم ،پر شدم ز زیبایی
عاشقم،عاشق ستاره ی صبح
عاشق ابر های سرگردان
عاشق روزهای بارانی
عاشق هر چه نام تو است بر آن
دختر کنار پنجره تنها نشست وگفت
ای دختر بهار حسد میبرم به تو
عطر وگل و ترانه و سرمستی ترا
با هر چه طالبی،بخدا میخرم ز تو
تن صدها ترانه میرقصد
در بلوز ظریف آوایم
لذتی ناشناس و رویا رنگ
میدود همچو خون به رگهایم
لب من از ترانه می سوزد

سینه ام عاشقانه میسوزد
پوستم می شکافد از هیجان
پیکرم از جوانه میسوزد
هر زمان موج می زنم در خویش
میروم،میروم به جایی دور
بوته ی گرگرفته ی خورشید
سر راهم نشسته در تب نور....[ سه شنبه 90/11/18 ] [ 5:11 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

من خدا را دارم کوله بارم بر دوش
سفری می باید،سفری بی همراه...
گم شدن تا ته محض...
سازکم بامن گفت:هرکجالرزیدی،ازسفرترسیدی....
توبگو ازته دل
من خدا را دارم...
من وسازم چندیست که فقط با اوییم....[ جمعه 90/11/14 ] [ 1:53 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

اعداد اول دوقلو

این دومین کوشش در جهت اثبات حدس اعداددوقلو است که توسط گلدستون (GOLDESTON)وهمکارانش(PINTZ وHOTOHACH و YILDRIM)ارائه شده است.
چند سال قبل اثباتی به وسیله گلدستون و یلدریم(YILDRIM)مطرح شد اما اشتباهی در آن صورت گرفته بود که توسط گرانویل(GRANVILLE)و(SOUNDARARAJAN)پیدا شد.وآن کوشش بی نتیجه باقی ماند.اما این بار گرانویل اعتقاد دارد  با توجه به بررسی های انجام شده تلاشهای گلدستون  وهمکارانش درست است.گلدستون نیز طی مصاحبه ای  کار 20 ساله اش وتلاش ناموفقی را که داشت بیان نموده و ادعا کرده این بار کار او و همکارانش درست است.
همان طور که می دانید اعداد دوقلو اعداد اولی هستند که در دو واحد با هم اختلاف دارند به عنوان مثال جفت های 3و5 از جمله اعداد دو قلو هستند.در واقع این جفت ها به صورت P و 2+P می باشد.
این نام اولین بار توسط پل استکر(1892-1919)به این اعداد داده شد.
هنگامی که هنوز مسئله چگونگی توزیع اعداد اول دوقلو حل نشده بود(وی بران)اثبات کرد که مجموع معلومات این اعداد حتی وقتی که تعداد آنها نامتناهی باشد به عدد خاصی میل می کند این نتیجه به نام قضیه بران نامیده می شود وعددB ثابت بران معروف است وتقریبا برابر1.902160583104 است جالب به نظر می رسد که بدانید محاسبات بسیار دقیق "توماس نیکلی"در سال 1995 برای یافتن ثابت بران باعث آشکار شدن یکی از مشکلات جدی میکروپروسسورهای اینتل شد.
باید توجه کرد که مجموع معکوسات کلیه اعداد اول همگرا نیست که این نتیجه حتی از حکم نامتناهی بودن اعداداول قویتر است ،قضیه بران نشان می دهد که اعداد اول دو قلو در میان کلیه اعداداول بسیار پراکنده اند.
اما آیا این اعداد دوقلو نامتناهی هستند؟حدس اعداد دوقلو بر این سئوال پایه گذاری شده "تعداد جفت اعداد دوقلو نامتناهی هستند؟"
اگر چه این مسئله بیش از صد سال است  که شناخته شده اما همچنان حل نشده باقی مانده است."هاردی " و "رایت" (1979) با بررسی جزئیات این حدس آن را تصدیق نمودند البته هاردی ورایت بیان نمودند که اثبات این حدس از دسترسی ریاضات کنونی خارج می باشد.اگر(1)Pو...(P(N  دنباله ای از همه اعداداول باشند آیا تعدادنامتناهی n وجود دارد که تفاضل (p(n+1  و( p(n  کمتر از مثلا 10 باشد؟اگر بتوان این مسئله را حل نمود می توان گامی اساسی در جهت حل حدس دوقلو بر داشت.اساس اثبات گلدستون بر همین پایه است ایده اثبات به این روش فرمول زیر است و در حقیقت پیدا کردن یک کران بالا یا مقداری برای d است.

D=lim inf  n[{p(n+1)-p(n)}⁄ log p(n)}=D

آنچه از نظریه ی اعداد اول دانسته می شود این است که D باید کمتر از 1 باشد ودر سال 1926 هاردی ولیتل وود (HARDY  AND  LE TTLEWOOD)باشرط درست بودن قضیه ریمان تعمیم یافته مقدار 2.3برای D پیدا کردند (فرضیه ی ریمان فرضیه ای که قسمت حقیقی ریشه های تابعزتای ریمان که دارای قسمت حقیقی مثبت هستند برابر یک دوم است.)این روند پیدا کرد تا اینکه گلدستون  و بلدریم نشان دادند که این مقدار مساوی صفر است البته همانطور که اشاره شد آن اثبات اشتباهی داشت که اکنون آن را تصحیح کرده اند.
ایا اینبار آنچه ادعا شده است
درست است؟
برگرفته از مجله ی ریاضی


[ چهارشنبه 90/11/12 ] [ 8:3 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

این نوشته به اصرار دوستمه،که به مناسبت آشتی با دوستشه...
امروز خیلی زود از خواب بیدار شدم.به خودم گفتم امروز روز خوبیه..
دیدم گوشیم داره زنگ میخوره.طبق معمول دوست جونم بود...بهترین وصمیمی ترین دوستم بود
از دوستیمون اینوبگم ماازبچگی ازبدو تولدباهم بودیم تا الان...
همش باهم بودیم،من همش فکر میکردم ماباید یک نفر می بودیم...
آخه مثل یه دوست معمولی نبودیم رابطه مون مثل رابطه ی خورشید بود باروز....
ازحالش باخبر بودم،میدونستم چند وقتیه که خیلی ناراحته،ولی به روی خودش نمی آوورد.خیلی مهربون ودلسوز والبته یه کم ساده بود...
فکر میکرد همه مثل خودش صادقند..فکرای مثبت داشت یه دوستی هم داشت که خیلی خیلی به هم نزدیک بودن.خیلی دوسش داشت...
به دوستش حسودیم میشد آخه دوستم اونو اندازه ی بی نهایت دوست داشت..ولی نه،خوشحال بودم چنین دوستی داره که پارویاورشه...
دوستم کم حرف می زد کم ناراحت میکرد ولی زود ناراحت میشد....خیلی دلنازک بود....
ولی چند وقت پیش یه اتفاق خیلی خیلی زیبا برای دوستم پیش اومده بود.خوشحال بود.منم از خوشالی اون خوشحال بودم...
اما بنا به دلایلی اون اتفاق خوب تبدیل به یک خاطره بد برای دوستم شد .همه چیز درهمو برهم شد....
دوست منم همه ی این بدبیاری هارو پای دوستش نوشت میگفت:از دست اون برمی اومد این اتفاقو تبدیل به یه  اتفاق خوب کنه
به نظر منم میتونست کاری کنه دوستش...
ولی دوستش میگفت این به نفعت نبودکه بیام برات کاری کنم...
ولی دوست من با همه علاقه ای که به دوستش داشت،رابطشون بهم خورد...دوستم خیلی تغییر کرده بود...دیگه هیچی خوشحالش نمی کرد..
بگذریم...دوستم زنگ زد...دیدم داره گریه می کنه.
گفتم چی شد...اتفاقی افتاده....گفت:نمیدونم...
آروم باش
الان خیلی ارومم...
بگو چی شده؟
یادته با دوستم قهرکرده بودم؟
آره می دونم...
دیگه داشتم سعی می کردم فراموشش کنم ولی دلم براش تنگ شده بود،انگار منو ،مغزمو تسخیر کرده بود،احساس می کردم چیزیو کم دارم...هرچی هم دوست جدید پیدامیکردم ولی جای اونو نمی گرفت...چیزایی که ازش یادگاری داشتمو همه رو یه جایی گذاشته بودم که جلو چشام نباشه....
خوب بگو چی شد؟
یه روز تنها بودم دیدم سحر نامی اومد ..ازم اجازه خواست که میتونم یه چیزی به شما بگم...گفتم در مورد چی؟گفت در مورد دوستتون....
منوفرستاد ..آخه خیلی دلش واست تنگ شده میدونی چقدر منتظرت موند؟
گفتم:توی غریبه رو چرافرستاد؟
گفت:آخه دلش نمی خواست خودیها از کدورتی که بینتون بود باخبرشن؟دوست داشت ،توی ذهن همه همون دوتادوست جداناپذیر باشین...
گفتم :چراخودش نیومد:چون دوست نداشت چیزی بگی بعدش شرمنده بشی...
اون همش به فکرت بود تو اصلا متوجه اطرافت بودی که چطور تا اینجا پیش اومدی؟ همه هم از حمایتای اون بود...خیلی واست پیام فرستاد چه نشونه هایی که واست نذاشت...سحر بااون سن کمش منو متوجه دوستم کرد...منم که ناخودآگاه ضمیرم منتظرش بودم،گفتم حالا اون کجاست؟میتونم ببینمش؟
اون منتظرته،هر وقت خودت اراده کنی....
سحر رفت...اما چشامو باز کرد به واقعیت...
یه کمی صبر کردم رفتم پیشش دیدم منتظرمه...
خیلی خوشحال بودم...فقط گریه میکردم همین....
چطور میتونم جبران کنم ؟یعنی میتونم؟...بهش گفتم دیگه دستتو ول نمیکنم...
گفتم یادم بده،یاد بگیرم،یادم نره یادت کنم...
منم وقتی شنیدم خیلی خوشحال شدم...از اینحاهم از سحر خوب ومهربون تشکر میکنم که دوستمو با دوستش آشتی داد...[ شنبه 90/11/8 ] [ 6:5 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]

دختری به کوروش کبیر گفت:من عاشق شماهستم.
کوروش به دختر گفت:لیاقت تو برادر من است که از من زیباتراست و پشت سرت ایستاده است.
دختر برگشت و کسی را پشت سر خود ندید .
کوروش به اوگفت:اگر عاشق بودی ، پشت سرت را نگاه نمی کردی.

.

.

عاشق آن نیست که دیوانه ی عشق تو شود
عاشق آن است که از عشق تو دیوانه شود


[ چهارشنبه 90/11/5 ] [ 7:55 عصر ] [ دانشجوی ریاضی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب


بازدید امروز: 67
بازدید دیروز: 76
کل بازدیدها: 557956